Menu

Co je nového?

Rakety vzduch-země Námořní pěchoty Spojených států dosáhly počáteční operační způsobilosti

Sdílení

Námořní pěchota USA oznámila, že řízené střely AGM-179A Joint Air-to-Ground Missile (JAGM) pro vrtulník AH-1Z Viper dosáhly počáteční operační způsobilosti. JAGM je společný program s armádou; jedná se o přesně naváděnou munici země-vzduch s duální senzorovou hlavicí, která kombinuje laserové a radiolokační navádění (milimetrové vlnové délky). Lze jí vyzbrojit vrtulníky, bezpilotní letecké prostředky, letadla a slouží ke zneškodnění a ničení stacionárních a mobilních námořních nebo pozemních cílů.

reklama

„Dosažení počáteční operační způsobilosti představuje významný milník pro program JAGM a výrazné navýšení funkcí stroje AH-1Z,“ uvedl nadporučík J. Reid Adams, zástupce vedoucího programu pro přesně naváděné střely a dodal: „Zároveň je skutečným důkazem, že ministerstvo obrany a průmysloví partneři tohoto programu neúnavně podporují armádu v jejím úsilí.“ 

Program JAGM úspěšně dokončil důkladné počáteční operační zkoušky a hodnocení s doporučením zavést střelu do výzbroje. Piloti vrtulníků AH-1Z ho testovali u pobřeží Floridy v listopadu 2021 a v prosinci 2021 provedli pozemní testy v Arizoně.

Počáteční operační způsobilost se dosáhla za použití raket, výcvikem a podpůrným vybavením, které obdržela 267. lehká útočná vrtulníková letka námořní pěchoty v rámci podpory jejího nadcházejícího nasazení u 13. expediční jednotky námořní pěchoty.

reklama

Rakety AGM-179A Joint Air-to-Ground Missile

„Zavedení nových systémů, jako je JAGM, do vrtulníků AH-1Z je důležité, aby si tato platforma dokázala udržet svoje výsadní postavení z hlediska bojových schopností,“ sdělil plukovník Vasilios Pappas, programový manažer lehkého/útočného vrtulníku H-1 pro Námořní pěchotu Spojených států.


Systém JAGM umožňuje platformě H-1 vyšší letuschopnost, operační flexibilitu a menší logistickou zátěž. V souladu s vizí upgradovat stroje H-1, jejímž cílem je udržet si konkurenční výhodu nad možnými protivníky, je jeho zavedení součástí modernizačního programu vrtulníků AH-1Z a UH-1Y.


reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru