Menu

Co je nového?

Spánek prodlužuje život a upevňuje zdraví! Důležitá je psychika i správná matrace, říkají odborníci

Sdílení
Foto: Pexels, Depositphotos

Spánkem trávíme asi třetinu našeho života. Jde o stav absolutního klidu s minimální pohybovou aktivitou a výrazně omezeným vnímáním okolního prostředí. Mozek je při spánku aktivní a funkční, ale jeho mentální činnost je od bdělého stavu zcela odlišná. Spánek a jeho kvalita mají výrazný vliv na naše zdraví, výkonnost a regeneraci sil. Jak zajistit, aby byl spánek co nejkvalitnější a měl blahodárný vliv na náš život?

reklama

Kvalita spánku je podmíněna mnoha faktory, z nichž některé se dají a jiné nedají ovlivnit. Vážnější spánkové poruchy jsou doménou dlouhodobějšího zkoumání a ovlivňování, ale zůstává zde velmi silná skupina faktorů, ovlivňujících kvalitu spánku, kterou lze řešit i z laického pohledu poměrně snadno.


Psychika jako základní stavební kámen zdravého spánku

První oblastí je naše psychika, tedy to, v jakém psychickém stavu uléháme.

reklama

Nejčastějším nedostatkem je, že jsme ještě plni myšlenek z předchozí činnosti, ať je to zaměstnání nebo plánování, které nám nedají usnout.

„Z hlediska orientální medicíny, jejíž součástí jsou také shiatsu masáže, hovoříme o tom, že se energie hromadí v hlavě a brání její plynulé cirkulaci, která je předpokladem pro klidnou noc. Pak je nutno naši energii opět odvést z této oblasti a rozvést ji do celého těla,“ vysvětluje fyzioterapeut a odborný ředitel centra Healthy-Life Richard Jisl a dodává, že nejlepším způsobem je stimulace opačného pólu těla, tedy chodidel. Může to být chladnou, vlažnou či horkou vodou, záleží na aktuální kondici. Stejně dobře fungují i jemné tlakové masáže chodidel s prodlouženým výdechem.


Další potíží může být stav, kdy jsme rozrušeni, a to třeba hádkou s blízkým člověkem, vyhlídkou na zítřejší plány nebo vidinou brzkého vstávání. Zde dochází dle tradiční čínské medicíny k vybuzení našeho ducha – shen z přirozeného klidu a tím se energie nejen tlačí opět do hlavy, ale je neuspořádaná a vede k napětí na hrudníku, kdy cítíme bušení srdce a silnější nervozitu. K rozptýlení je tu nutno použít silnějších prostředků jako je sprchování, jemné lehké cvičení nebo alespoň 20minutová procházka na čerstvém vzduchu.

Buzení uprostřed noci nebo nepříjemné sny vedoucí k probuzení mohou být způsobeny sledováním dramatických pořadů v televizi před usnutím. Uškodit prý však může i těžká a zvláště masitá strava.

„Ideální je se před spaním nezneklidňovat. Co se týče stravy, zde doporučuji jíst více menších jídel v průběhu dne a zakončit to lehkou večeří kolem 18. hodiny. Ta by měla být složena převážně ze zeleniny, bez majonéz a těžkých dresingů. Všeobecně jídlo po 18. hodině zatěžuje žaludek, játra, dráždí a zneklidňuje srdce,“ vysvětluje Richard Jisl.

reklama

Spánek

Insomnie neboli nespavost

Psychické i fyzické faktory mohou způsobit nespavost – insomnii, která je v dnešní uspěchané a přehlcené době častým problémem.

Dle Světové zdravotnické organizace o insomnii hovoříme, trvá-li nám dlouhodobě usínání déle než 30 minut, během noci se často budíme a jsme vzhůru déle než celkem 30 minut či máme dlouhodobě méně než 6,5 hodiny spánku denně.

V takovýchto situacích je rozhodně doporučeno začít se problémy se spánkem zabývat. Častým řešením bývá farmakoterapie, která by však měla být až tou poslední záchranou. Dříve než přistoupíme k práškům na spaní, měli bychom se zaměřit na svou spánkovou hygienu, pomoci mohou následující zásady:

 • Chodit spát a vstávat pravidelně 
 • Mít přes den dostatek pohybu 
 • Vyhýbat se „šlofíkům“ v průběhu dne 
 • Nejíst před spaním těžká jídla, omezit kofein a nepít alkohol 
 • Omezit stres 
 • Spát v klidném prostředí na vhodné matraci 
 • Omezit používání elektroniky před spaním

Spánek - nespavost

Klidné a bezpečné místo pro odpočinek je klíčovým faktorem

Vliv na spánek mají také vnější faktory a vhodné prostředí. Postel by se měla nacházet v bezpečné a klidné zóně našeho obydlí, abychom se mohli při spánku opravdu uvolnit a relaxovat.

Neklid nutí naše tělo udržovat neustále pohotovostní režim, takže se do hluboké relaxace propadáme daleko později a na kratší dobu a tělo tím přichází o cenný čas na odpočinek. Například projíždějící tramvaje nebo výtahová šachta mohou snížit hloubku relaxace až o desítky procent.

Také kvalita našeho lůžka se na hloubce spánku promítá. Dle fyzioterapeuta Richarda Jisla jsou nejlepší variantou futony z přírodních materiálů. „Lidské tělo s přírodními materiály lépe komunikuje, a díky tomu se snadněji dostává do stavu hlubokého uvolnění. Proto doporučujeme našim klientům spaní na těchto materiálech,“ vysvětluje a dodává, že velmi zdravé mohou být také některé matrace z polyuretanové pěny nebo vodní lůžka, záleží na konkrétních potřebách člověka. Z čistě ortopedického hlediska je při spánku velmi důležitá správná pozice páteře, a to zvláště v případech vážného postižení obratlů. Pro hlubokou relaxaci svalové hmoty, která se promítá i na funkci vnitřních orgánů, jsou však přírodní materiály vhodnější. Lze si zde vybírat z celé řady možností s různými vlastnostmi co do tvrdosti, udržování tepelné pohody i odebírání vlhka z organismu. „Jednoduchým testem je dát k dispozici dvě stejně vypadající matrace dětem. Jejich intuitivní volba ve většině případů vede k použití přírodní matrace. V těchto případech je to opravdu přirozená volba těla,“ dodává fyzioterapeut.

reklama

Spánek

Roli hraje také poloha při spánku. Podle ní je vhodné vybírat nejen matraci, ale také podhlavník, a hlavně polštář. U polštáře hraje roli materiál, tvar i velikost.


Důležitá je pravidelná obměna matrace

Tak, jako pravidelně měníme ložní prádlo, měli bychom měnit i matraci na spaní. Zhruba po 6-7 letech se totiž takzvaně odžije a je nutné ji vyměnit.

reklama

Ať použijeme přírodní nebo umělou matraci, nahromadí se na ní odpadní látky z těla, z potu či průběhu nemocí, které mohou zhoršovat kvalitu našeho spaní. 

Nekvalitní spánek může ovlivňovat nejen svalstvo, ale i orgány, které potřebují odpočinek pro svou regeneraci, jako jsou játra, ledviny a mozek. Nedostatek kvalitního spánku může vést k mnoha zdravotním obtížím. Jak již bylo zmíněno – spánkem trávíme zhruba třetinu našeho života, a tak je dobré jeho kvalitu nepodceňovat. Teprve s čistou hlavou, klidným žaludkem a správnou matrací si můžeme popřát hezkou dobrou noc a spánek si opravdu užít.


Co všechno může způsobit nedostatek spánku? Lékaři varují před rakovinou, mrtvicí či infarktem


Komentáře (6)

 • Pavel

  25. 9. 2020 - 14:02

  Na kvalitu spánku, urychlení regenerace psychických i fyzických sil jsou nejlepší polštáře plněné jemnými hoblinami borovice limby z vysokých poloh Alp – spanekzalp.cz.

  Odpovědět
 • Radim

  16. 4. 2021 - 8:23

  Hezký den, musím uznat, že konečně jsem na internetu našel článek, který má velkou přidanou hodnotu. Mám problém s nespavostí a nejvíce mi pomohlo CBD, které používám hodinu přes spánkem.Hodně mi pomohl i článek z webu https://chytryspanek.cz/nejlepsi-cbd-na-spanek/, kde jsem vyzkoušel druhý zmiňovaný produkt a spím, jak děťátko 🙂

  Odpovědět
 • Ivanka083

  26. 2. 2022 - 11:59

  Snažím se každý den spát nejméně 7,5 hodiny. Když se mi povede i ta osmička, tak mám hned zářivější druhý den a cítím se více svěží. Do toho nesmím den předem pít žádný alkohol, dávat si trávu a jiná svinstva. A v neposlední řadě z nočního stolku odstraňuji mobily a hodinky.

  Odpovědět
 • Mirka

  25. 4. 2022 - 21:21

  Když se ke mně nastěhoval přítel, tak jsme se mačkali na jedné malé posteli a nikdy jsme se oba pořádně nevyspali. Tím že jsme bydleli spolu, tak jsme i sdíleli výdaje. Jednoduše se pak našetřilo na postel 180×200, která každému z nás udělala velkou radost, protože jsme se konečně mohli normálně vyspat a fungovat po celý den.

  Odpovědět
 • Kristýna

  1. 10. 2022 - 10:26

  Z vlastní zkušenosti ještě musím zmínit, že je potřeba mít kvalitní okna, aby přes ně nešel moc hluk. Na to doporučuji pořizovat alespoň dvojité, ne-li ideálně dokonce trojité sklo. Opravdu neuslyšíte ani jak třeba létají letadla. Všechno je tak krásně odhlučněné. Ta investice za to stojí!

  Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru