Menu

Co je nového?

Zbavte se stresu, těchto 6 tipů vám pomůže

Sdílení

Stresu čelíme všichni, někteří méně, jiní více, ale nikdo před ním není v bezpečí. Můžeme se však naučit, jak mu předcházet a co dělat pro to, abychom se ho zbavili. Jde totiž o padoucha, kterého když necháme dlouhodobě bez kontroly, dokáže napáchat velké škody na našem zdraví.

reklama

Stres je reakcí organismu na zátěžové situace, a to v psychické i fyzické rovině. Dle původce a délky trvání rozlišujeme stres akutní a chronický. Stres akutní je přirozenou reakcí organismu na náročnou výzvu či hrozbu. Může se jednat o hádku, nepříjemný pracovní úkol nebo třeba zkoušku ve škole. 

Větší problém představuje stres chronický, který je dlouhotrvající zátěží a často plíživě narušuje fungování těla měsíce i roky.

Způsobuje jej značné pracovní či studijní vytížení a různé vleklé problémy. Pokud jste podobným vlivům vystaveni, případně se u vás projevují příznaky jako úzkosti, trávicí obtíže, svalové napětí, poruchy spánku, kožní problémy apod., začněte s praktikováním následujících tipů.

reklama

Stres

Spánková hygiena

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek dává tělu i mysli prostor k odpočinku a regeneraci. Existuje mnoho tipů, jak zlepšit spánkovou hygienu. Musíte však trpělivě zkoušet, co bude platit právě na vás. Může to být třeba poslech relaxační hudby, dechová cvičení, ale i četba pohádek. Rozhodně ji však nepodceňujte, například v období již zmíněných zkoušek se vám bude lépe učit, když se dobře vyspíte a mozek bude mít dost času se zregenerovat.


Čas pro sebe i na přátele

V koloběhu povinností často zapomínáme sami na sebe, přitom i chvilka, kterou každý den věnujeme koníčkům, relaxaci na masáži nebo třeba návštěvě kina, zaplaví tělo hormonem radosti. Spoustu těchto aktivit můžete provozovat i s přáteli, využijte toho, udržování kvalitních vztahů je rovněž důležité.


Úprava stravovacích návyků

Stále skloňovaná zdravá a vyvážená strava není pouze módním trendem. Kromě toho, že správnou skladbou jídelníčku dodáte tělu vše, co potřebuje, existují potraviny, které do jisté míry mohou pomoci se snížením stresu. Patří mezi ně zelenina bohatá na sacharidy, potraviny s vysokým obsahem Omega-3 mastných kyselin a vitamínu D, fermentované potraviny a další.

reklama

Celkovému zklidnění a lepšímu usínání pomohou i bylinné čaje. Naopak je dobré vyhnout se či alespoň snížit příjem stimulantů typu alkohol, kofein či nikotin. 

Alkohol není řešením

Tvořte a vpusťte si do života hravost

Práší se vám v polici na deskové hry? Co začít pořádat herní večery pro vaše oblíbené lidi? Uvolníte se, užijete si zábavu a podpoříte vztahy. Neumíte-li prohrávat, bezpečnější kratochvílí může být kreslení. Netřeba být van Gogh, technika samovolného kreslení je hlavně o vyjádření pocitů a uvolnění. Poslouží i antistresové omalovánky, nepřeberné množství najdete třeba na nákupním rádci Heureka, a to s nejrůznějšími vzory a tematikou.


Pohybem k lepší náladě

Fyzická aktivita je dokonalým prostředkem v boji proti stresu. Cvičení, chůze, běh, práce na zahradě, ale i pouhé protažení, které zmírní svalové napětí, pomohou, abychom se cítili lépe. Zázraky dělá pobyt na čerstvém vzduchu, zkuste si pro začátek každé ráno otevřít okno nebo vyjít na zahradu a osvěžit se přívalem vzduchu a ideálně i dotekem prvních slunečních paprsků.


Pohyb na čerstvém vzduchu

Praktikování relaxačních technik

Meditace, jóga, tai chi či dechové techniky napomohou k lepšímu soustředění, uvolnění a vrátí vám pocit kontroly nad vlastním životem. Atmosféru můžete dotvořit třeba vykouřením prostoru bílou šalvějí, vonnými tyčinkami nebo využitím aroma lampy či difuzéru. Při hledání správné cesty či metody vám může být nápomocna i literatura. Knih o zvládání stresu existuje bezpočet, z těch dobře hodnocených v rámci recenzí jmenujme například Zhluboka se nadechni nebo Stres v práci a v životě. Prvně jmenovaná přináší způsob, jak snížit chronický stres již za 7 dní, druhá je praktickou příručkou pro zvládání stresu z pera renomovaného psychologa. 

Určit zavčasu úroveň stresu není snadné, nejčastěji se využívá dotazníků, které však nejsou nejpřesnější. Ač vědci pracují na nových metodách, prozatím lze k velmi orientační informaci využít chytrých hodinek. Některé modely jsou již schopny základní informaci o míře stresu poskytnout na základě senzoru snímajícího tepovou frekvenci.

Nicméně, faktem zůstává, že se stresem v menší či větší míře dnes bojuje takřka každý a v boji s ním se zpravidla jedná o běh na dlouhou trať. Proto nic nevzdávejte, když ani po aplikaci všech rad nezaznamenáte změnu hned. Stres se vkrádá do našeho života dlouhodobě a minimálně stejnou dobu tak trvá, než jej z našeho života vypudíme.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru