Menu

Co je nového?

Supervulkán v Americe může zničit lidstvo. NASA zkoumá, jak odvrátit zkázu

Sdílení
Foto: Depositphotos

Myslíte si, že naši planetu zničí globální oteplování? Nebo srážka s asteroidem? Či snad další světová válka nebo invaze mimozemšťanů? Mnohem větší nebezpečí by se mohlo skrývat pod zemským povrchem.

Vědci upírají svou pozornost na dění v Národním parku Yellowstone, kde se nachází takzvaný supervulkán, který vybuchne zhruba každých 600 000 let. A je to zhruba 600 000 let, kdy explodoval naposledy. Výbuch tohoto supervulkánu by mohl vést ke konci lidské civilizace.

reklama

Podle BBC americká NASA považuje erupci tohoto supervulkánu za jednu z největších přírodních hrozeb pro lidstvo. Kdyby sopka pod Národním parkem Yellowstone vybuchla, znamenalo by to celosvětový hlad a sopečnou zimu (ochlazení nižší atmosféry).

Vědci z NASA ale mají plán, který by mohl takovému výbuchu zabránit. Vědci chtějí supervulkán ochladit zevnitř tím, že se vrtem dostanou do hloubky 10 kilometrů a napumpují dovnitř vodu pod vysokým tlakem, což by den po dni snižovalo teplotu v sopce.

Ze sopky by se pak také mohla stát geotermální elektrárna k výrobě celkem levné elektřiny. Ambiciózní plán má vyjít na 3,46 miliardy dolarů. Za odvrácení konce lidstva to ale celkem stojí.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru