Menu

Co je nového?

Supervulkán v Americe může zničit lidstvo. NASA zkoumá, jak odvrátit zkázu

Sdílení
Foto: Depositphotos

Myslíte si, že naši planetu zničí globální oteplování? Nebo srážka s asteroidem? Či snad další světová válka nebo invaze mimozemšťanů? Mnohem větší nebezpečí by se mohlo skrývat pod zemským povrchem.

Vědci upírají svou pozornost na dění v Národním parku Yellowstone, kde se nachází takzvaný supervulkán, který vybuchne zhruba každých 600 000 let. A je to zhruba 600 000 let, kdy explodoval naposledy. Výbuch tohoto supervulkánu by mohl vést ke konci lidské civilizace.

reklama

Podle BBC americká NASA považuje erupci tohoto supervulkánu za jednu z největších přírodních hrozeb pro lidstvo. Kdyby sopka pod Národním parkem Yellowstone vybuchla, znamenalo by to celosvětový hlad a sopečnou zimu (ochlazení nižší atmosféry).

Vědci z NASA ale mají plán, který by mohl takovému výbuchu zabránit. Vědci chtějí supervulkán ochladit zevnitř tím, že se vrtem dostanou do hloubky 10 kilometrů a napumpují dovnitř vodu pod vysokým tlakem, což by den po dni snižovalo teplotu v sopce.

Ze sopky by se pak také mohla stát geotermální elektrárna k výrobě celkem levné elektřiny. Ambiciózní plán má vyjít na 3,46 miliardy dolarů. Za odvrácení konce lidstva to ale celkem stojí.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru