Menu

Co je nového?

Jak pomáhají vrtulníky námořní pěchotě v obtížném a náročném prostředí

Sdílení
Foto: Bell

V průběhu mise vyžaduje vedení vojenské operace silný tým, který je patřičně vybaven k překonání nejrůznějších nástrah náročného a obtížného prostředí. Pro Námořní pěchotu Spojených států se nepostradatelným a spolehlivým pomocníkem staly vrtulníky Bell UH-1Y a AH-1Z.

reklama

Mezi platformami UH-1Y a AH-1Z existuje 85% shoda. Dvojice UH-1Y a AH-1Z, známá dohromady jako flotila H-1, byla speciálně navržena a vyrobena pro expediční vojenské operace. Oba modely společně plní funkci účinných útočných a užitkových strojů, které mohou být nasazeny kdekoli na světě a v nejrozmanitějším spektru vojenských operací. V drsném a často těžko přístupném prostředí, kde námořní pěchota operuje, tyto vrtulníky disponují vysokou spolehlivostí. K jejich údržbě postačuje relativně malý tým, minimální podpůrné vybavení a nevelký počet náhradních dílů. 

Snadnost, s jakou stroje umí překonat nástrahy a dostat se do nepřístupných oblastí, také hraje v jejich prospěch při překonávání náročných podmínek.

Novinář Robbin Laird ve zprávě na SLDinfo.com popisuje, jak lehce a hladce umí Bell AH-1Z Viper přistát. „Díky své relativně malé stopě dokáže Viper jednoduše přistát v rozmanitém a komplikovaném terénu nebo na lodi a dotankovat,“ říká Laird.

reklama

Vrtulníky Bell H-1

„Zaměříme-li se na dispozice stroje k operacím v prakticky jakémkoli prostředí, ať už na souši nebo na moři, pak je i mimořádně důležitá schopnost Viperu dotankovat kdekoli. To lze provést na palubě prakticky jakékoli lodi flotily nebo na předsunutém místě pro doplňovaní paliva (FARP),“ pokračuje Laird.


Ředitel pro globální vojenský prodej a strategie společnosti Bell Joel Best zdůrazňuje, že platformy H-1 jsou optimalizovány pro drsný provoz: „Mariňáci operují v nejrůznějším prostředí a stroje, která pro ně Bell staví, jsou vyráběny s ohledem na tuto skutečnost,“ říká Best v rozhovoru pro Defence and Security Systems International. „Naše vrtulníky mohou být nasazeny v extrémním horku pouště i na sněhu a ledu afghánských hor; jsou zkonstruovány tak, aby vojáky podpořily a pomohly jim kdekoli.“ 

Jejich využití je velmi rozmanité – od průzkumu přes záchranné a vyprošťovací mise, bojové nasazení a podporu až po letecký doprovod a další.

Výcvik námořní pěchoty a její jednotlivé mise probíhají v nejnáročnějších podmínkách, kde se jasně ukazuje, jak výborně vrtulníky Bell AH-1Z i UH-1Y fungují v tandemu a společně dokáží překonat všechny výzvy.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru