Menu

Co je nového?

8 špičkových knih napsaných podle herní předlohy

Sdílení
Foto: Steam

Videoher dle filmů či knih vznikla celá řada. Co ale naopak? Věřte nebo ne, také hry porodily nespočet povídek a románů.

reklama

Knihy a počítačové hry jdou ruku v ruce, už jen proto, že většina hráčů jsou současně také čtenáři. Není tak divu, že vzniklo spousta her na motivy různých knih (Harry Potter, Pán prstenů a spoustu dalších), ale především i knih na motivy her, což už je méně tradiční. Na několik povedených kousků se dnes podíváme.


Knih, které se inspirovaly hrou (tedy hra byla dříve, než kniha), můžeme najít pěknou řádku. Zkusili jsme pro vás vybrat osm podle nás nejzajímavějších knižních adaptací herních hrdinů a světů. A že je to občas pěkné počtení.

reklama

1) Alan Wake

Alan Wake je spisovatelem thrillerů, jenž zrovna nemá tvůrčí období. Svůj “blok” se rozhodne vyléčit na dovolené společně s manželkou. Dovolená poblíž malebného městečka Bright Falls se ale brzy zvrtne v noční můru.

Vše začíná únosem Alanovy manželky. Při pátrání pak hlavní hrdina upadá do jakýchsi psychotických stavů, kdy se jeho nejhorší můry stávají skutečností. Postupem času objevuje stránky knihy. Ta líčí události minulé i budoucí a údajně sám Alan je jejím autorem.

Kniha pak vypráví stejný příběh, který si ale díky představivosti můžete prohlédnout svýma očima. Kniha Alan Wake vyšla v roce 2010 a napsal ji Rick Burroughs. Jedná se o celkem kladně hodnocenou knihu, a pokud vás hra Alan Wake zaujala, určitě se vám bude líbit i kniha.


2) Assassin’s Creed

Herní série Assassin’s Creed patří k nejúspěšnějším značkám poslední let. Dobrodružství v kůži nájemného zabijáka a člena tajné sekty zaujalo nejednoho hráče. Herních titulů si můžeme vychutnat opravdu spoustu. Altair a další postavy pracující pro zabijácký řád se tak nutně musely po svém herním úspěchu objevit i v jiných médiích. Vyšlo pět knih a další dvě se chystají na svět.

reklama

Hned podle prvního dílu napsal autor Oliver Bowden knihu s názvem The Secret Crusade, kde popisuje příběh Altaira, který je svědkem otcovy popravy. Provinil se tím, že nešťastnou náhodou zabil šlechtice.

Celý příběh se pak odehrává o několik let později, kdy už má Altair ženu a dítě. Všechny knihy Olivera Bowdena ze světa Assassin’s Creed mají převážně kladné hodnocení. Že je Assassin’s Creed úspěšná série dokazuje i vydání filmového zpracování.


3) BioShock

BioShock je dalším oblíbeným titulem a protože vývojáři připravili zajímavý a nesmírně zamotaný příběh (bůh žehnej Levinovi), nechali volný prostor pro rozvinutí zápletky. Další dobrodružství v utopickém městě si tak můžete prožít také v knižní formě. Lepší hodnocení získala první kniha BioShock: Rapture, na které spolupracovali John Shirley a Ken Levine.


Hra o trůny na obrazovkách počítače? Nejlepších 5 her ze ZápadozemíDěj se odehrává před událostmi první hry a končí ve chvíli, kdy hra začíná, což je velmi pěkně propojené. Můžete si tak výborně doplnit příběhovou linii. Dočtete se o konci Druhé světové války, nástupu tajných spolků a poválečné ekonomické krizi.


4) Dead Space

Hororová herní série Dead Space má už za sebou třetí pokračování a příběh je stále zajímavý a napínavý. Zatímco hry však postupně sklouzly k akčnímu pojetí, knihy tento problém nemají.

reklama

Pátrání technického inženýra Isaaca Clarka po jeho milé je plné napínavých momentů a hlavně ponuré atmosféry, která vás nenechá v klidu.

Pravda, s knihou vnímáte atmosféru jinak než na počítači, i tak jde ale o podařené dílo přinášející několik vysvětlení do světa Dead Space. Především proto, že si hororovou atmosféru částečně i sami tvoříte. Autorem celkem dvou knih je Brian Evenson. První z nich se jmenuje Martyr a vypráví o původu chrámu unitologie či nekromorfů. Druhá kniha se odehrává 250 let po událostech Martyru a popisuje Earthgovo snažení zachránit lidstvo pomocí artefaktu z Black Markeru. Knihy mají průměrné hodnocení, určitě se ale nebude jednat o žádný blaf, protože atmosféra Dead Space dokáže zaujmout sama o sobě.


5) Diablo

Blizzardí fantastické RPG Diablo, podle něhož se dneska definuje herní žánr “diablovky”, byl a je velkým úspěchem těchto vývojářů. S vydáním třetího dílu zájem o hru opět vzrostl a Diablo 3 je dnes velmi oblíbeným online titulem, především díky kooperaci.

reklama

Knižní agenda Diabla čítá celkem 12 titulů, zajímavějších i hůř hodnocených. Všechny drží víceméně hodnocení “čtyři hvězdy z pěti”, nejlépe si ale vede The Kingdom of Shadow, v pořadí třetí vydaná kniha ze světa Diabla.

Jejím autorem je Richard A. Knaak, který napsal celkem 5 knih z celkového počtu 12 titulů. The Kingdom of Shadow pojednává o postavě jménem Quov Tsin. Tomu se podařilo dokončit výzkum jistého Greguse Maziho a otevírá tak cestu do ztraceného města Ureh. Následně si najímá skupinu ochránců, kteří mají za úkol ho ochránit při cestách po Urehu. Jsou ale napadeni duchy, ochránci tohoto místa, a celý příběh se tak zvrtává úplně jiným směrem než Quov Tsin zamýšlel.


6) Halo

Na téma Halo vyšlo celkem 13 knih od sedmi autorů. Doporučit můžeme například Halo: The Fall of Reach, která pojednává o událostech před prvním herním dílem, tedy Combat Evolve. Napsal ji Eric Nylund a zvládl to za necelých 7 týdnů. To ale nemění nic na kvalitě knihy, a pokud si chcete doplnit znalosti ze světa Halo, určitě si knihu přečtěte. Dozvíte se například něco o příběhu super vojáků SPARTANS II a samotném Master Chiefovi.


Nejlepší zombie hry všech dob: Která vás bavila nejvíc?


Na motivy této knihy vznikl také animovaný seriál. Nylund stihl ve velmi krátkém čase podařenou knihu, které má velmi kladné hodnocení. Pokud by vás tento autor zaujal, napsal ještě knihy First Strike a Ghosts of Onyx.


7) The Elder Scrolls

Svět svitků je plný různých příběhů, lidí a rozličných vyprávění o všem možném. Není tedy divu, že i k této hře vznikla kniha. Autorovi otevřený a životem kypící Tamriel poskytl nespočet různých témat, na které mohl navázat.

Bohužel jen jeden autor nastudoval historii, rasy a vlastně celý svět The Elder Scrolls, aby mohl napsat knihu, tedy dvě. Tím odvážným je Greg Keyek.

První kniha s názvem The Infernal City pojednává o událostech 40 let po Oblivionu. Na tu pak navazuje pokračování s názvem Lord of Souls, které se odehrává ve stejném časovém období. Obě knihy jsou nadprůměrně hodnocené, a pokud vás bavil Oblivion, Skyrim či jiný díl tohoto skvělého RPGčka, určitě se vám obě knihy budou líbit.


8) Warcraft & World of Warcraft

Svět Warcraftu od Blizzardu zaujal už v prvním Orcs & Humans. Opravdový úspěch pak Blizzard sklízel se třetím dílem Warcraftu a jeho datadiskem Frozen Throne. Nástup MMORPG World of Warcraft udělal z této tématiky kultovní záležitost. Knih na téma Warcraftu vyšlo celkem 7 a na World of Warcraft dokonce 12.


Špatná zpráva: Pokud si pamatujete tyto hry, jste už vážně staří!


Vybrali jsme knihu Arthas: Zrod krále Lichů, kterou psala postarší paní jménem Christie Golden. Ta se postarala rovnou o 5 ze 12 svazků na téma World of Warcraft. Kniha Arthas: Zrod krále Lichů pojednává o princi Arthasovi, který je členem paladinského řádu Stříbrná ruka. Ve snaze ukončit strašlivou morovou nákazu se princ vydává pro starobylý meč, Mrazivý smutek. Daň, kterou si jeho užívání vyžádá, změní Arthase k nepoznání. Připomíná vám to něco? Správně, je to kniha pro všechny fanoušky Warcraftu 3. Kniha je navíc perfektně přeložená do češtiny, takže nemáte jediný důvod, proč ji vynechat.

One comment

  • Estráda

    1. 2. 2023 - 10:49

    Jak často vy si třeba osobně sednete do křesla a čtete si? Já si vyhrazuji alespoň 25 minut v týdnu. Chtěla bych i více, ale tím že je manžel doma jen jednou za čas tak se pak snažím být i s ním. A to je většinou když mně nevychází směny, je to smutné.

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru