Menu

Co je nového?

Akné trápí i dospělé muže. Jak se ho zbavit?

Sdílení

Na seznam věcí, které člověku v dospívání mohou chybět, rozhodně nepatří akné. Přestože je toto kožní onemocnění často spojováno s pubertou, bohužel nejde o problém, který by tak nějak automaticky zmizel jen s věkem. Spousta mužů se s pupínky naopak musí vypořádat i v dospělosti. A co si budeme povídat, není to zrovna něco, co by přidávalo na sebevědomí či náladě. Pokud tedy jako dospělý muž bojujete s akné, nejste v tom sám.


Akné je i v dospělosti velmi časté

Pro většinu dospívajících je akné více než jen přechodový rituál; je to nepříjemný znak dospívání. Přibližně 85 % z nich se s akné v určitém okamžiku během dospívání potýká. A u mnoha mužů se sice výsevy akné časem zmenšují, ale nikdy zcela nezmizí. Někteří si dokonce musí poprvé poradit s pupínky až v pozdějším věku. Dermatologové tomu říkají „akné v dospělosti„. I když je tento kožní problém běžnější u žen, týká se početné skupiny mužů – s akné bojují dlouho po ukončení školy, někdy i po třicítce, čtyřicítce a padesátce.


Než se pustíte do boje, poznejte příčiny

Abyste úspěšně zvládli boj s akné, musíte pochopit, proč vzniká. Zatímco u žen je často na vině hormonální bouře během těhotenství, u mužů mohou být spouštěče různé. Mezi hlavní příčiny patří:

reklama

  • Rodinná anamnéza – pokud vaši rodiče také trpěli na akné, je pravděpodobné, že se s podobnými problémy budete potýkat i vy.
  • Nevhodné kosmetické přípravky – na vině bývají především ty, které obsahují oleje a mohou ucpávat póry.
  • Léky – některé medikamenty mohou mít zvýšenou tvorbu akné jako vedlejší účinek.
  • Stres – zvyšuje produkci hormonů, které mohou způsobit zánět kůže.
  • Nezdravá strava – pokud váš jídelníček zahrnuje spíše průmyslově zpracované potraviny, nahraďte je ovocem a zeleninou. Vaší pleti by také mohlo prospět, když přestanete kouřit a pít alkohol.

Pokud si nejste jistí, promluvte si se svým lékařem. Pro odborníka je hledání příčiny mnohem jednodušší. Možná nakonec zjistíte, že jde o vedlejší účinek některého z léků, které užíváte – anebo o jeden z projevů dosud neodhaleného zdravotního problému.


Za specialistou byste měli zajít i v případě těžkého akné. Doporučí vám vhodnou metodu i způsoby, jak zmírnit jizvy po akné.


Mužské akné

Jak pečovat o aknózní pleť?

Nebojte – nemusíte trávit hodiny v koupelně nebo nakupovat drahé přípravky. Pokud vás trápí mírné nebo středně závažné akné, k nápravě by vám mohlo pomoct jen několik základních pravidel.

Ráno a večer (a případně po cvičení) si umyjte obličej jemným mýdlem. Po sprchování nebo holení pleť hydratujte. A před pobytem venku použijte opalovací krém (ostré sluneční paprsky mohou stav pleti výrazně zhoršit).

Jak se holit, když vám překáží pupínky?

Holení aknózní pleti bývá poněkud komplikované – a někdy i bolestivé. Buďte proto opatrní, abyste nepoškodili pupínky. Pokud vám klasický holicí strojek dráždí pokožku, přesedlejte na elektrický. V případě vážného akné nebo podrážděné pokožky zkuste zastřihovač vousů. Ten chloupky zastřihne nakrátko, ale zcela je neodstraní, čímž se redukuje podráždění.


Boj s akné nevzdávejte a pamatujte, že kombinace pravidelné péče a kvalitní dermakosmetiky (například řady Sébium od Biodermy) vede k výraznému zlepšení. Jen tomu musíte dát čas.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru