Menu

Co je nového?

Nebuďte za „Pražáka“ aneb desatero pohybu na horách

Sdílení
Foto: Pixabay, Pexels

Zimní hory nemusí znamenat jen vyrazit na lyže, nebo se krajinou pohybovat na běžkách. Kochat se výhledy můžete stejně jako v létě i při pěší turistice. Takový výlet není určený jen pro vyznavače extrémních dobrodružství, kteří umí zacházet s cepínem. U nás si může dechberoucí výhled na zasněžené vrcholky užít každý, kdo touží po čerstvém vzduchu. Nezapomeňte ale, že i české hory mohou být v zimě záludné a je dobré na to být připraven. Jak se tedy v horách chovat a co si s sebou připravit?

reklama

1) Plánujte

Příprava je důležitá před každým výšlapem, ale túra v zasněženém horském terénu je potřeba promýšlet trochu detailněji.

Při plánování délky trasy nezapomeňte, že pohyb ve sněhu je pomalejší. Co vám v létě mohlo připadat jako příjemná procházka, vám může dát v zimě pěkně zabrat.

Tempo a náročnost trasy přizpůsobte nejslabšímu členovi skupiny. Předem si také ujasněte místa, odkud byste si v případě nutnosti svůj výlet mohli zkrátit, či jinak urychlit.

reklama

Hory dokáží překvapit, a to zejména v zimě

2) Dejte o sobě vědět

Před odchodem se zapište do „Knihy vycházek“, nebo o svém plánu alespoň někomu řekněte. Nezapomeňte zmínit trasu ani předpokládaný čas návratu. Pravidlo tří je na horách známá věc – ven vždy vyrážejte alespoň ve třech a cestou se nerozdělujte, pokud to nebude nutné.


3) Nepodceňte počasí

Před odchodem také zkontrolujte počasí. Na vrcholcích totiž může vypadat úplně jinak, než dole v horské vesnici. Je dobré mít v mobilu nainstalovanou aplikaci s předpovědí počasí. A také mít přehled o aktuální sněhové a lavinové situaci.


Počasí se může na horách změnit z hodiny na hodinu

4) Co na sebe

Nemusíte se nutně vybavit klasickou zimní bundou a neforemnými zateplenými kalhotami. Naopak je lepší volit lehčí kousky a vrstvit je. Správné vrstvení vám totiž může zajistit, abyste se cítili po celý den komfortně.

reklama

Velice důležitá je první vrstva tzv. termoprádlo, které zahřeje a zároveň odvádí vlhkost od těla. Další kousek by vás měl dobře zahřát a poslední vrstva by měla být vodě i větru odolná.

Na nohy obujte kvalitní kotníkové boty s pevnou podrážkou a s membránou, která nepropustí vlhkost. Dobrým tipem jsou potom návleky na boty. Ty zabrání, aby vám do bot napadal sníh, a navíc zahřejí. Nezapomeňte ani na teplé rukavice a na čepici.


Správné oblečení je základ

5) Svačina nutná

I když máte naplánovanou zastávku v jedné z horských chat, mějte s sebou zabalenou i svačinu. Nikdy nevíte, co se může stát. Je dobré volit lehké – jak na váhu, tak i na trávení – energeticky vydatné jídlo. Skvělým tipem jsou v tomto případě proteinové tyčinky. Vyzkoušejte třeba tyčinky Pulsaar Protein Crunch, každá obsahuje minimálně 17 g bílkovin a celkově mají perfektní nutriční hodnoty. Jsou plné kvalitních surovin a do batohu je zabalíte hned. Jejich obrovským benefitem je také chuť, která vás jistě ohromí stejně jako nás. 


6) Pitný režim

Základem pitného režimu je samozřejmě voda, která by vám neměla chybět. Zároveň je ale vhodné přibalit i nějaký „nakopávač“. Tím ale nemáme na mysli energetické nápoje plné kofeinu a cukru. Lepší volbou jsou iontové nápoje, které jsou obohacené o vitamíny a minerály.


Pití v zimě

7) Co dalšího s sebou

Připravte si do batohu čelovku – zimní dny jsou krátké a túra se může protáhnout. Nezapomeňte na záložní oblečení, počasí může být proměnlivé a je dobré mít pro takové případy vybavení. Přibalte si náhradní zateplenou vrstvu i nepromokavou vrstvu, náhradní ponožky, čepici a rukavice.

reklama

Pokud nemáte nepromokavý batoh, vložte oblečení do nějakého voděodolného obalu, abyste měli jistotu, že budete v suchu.

Při slunném počasí se vyplatí mít zabalený i krém se sluneční ochranou. V neposlední řadě nezapomeňte ani na doklady a na peníze. Připravená hotovost se vám může při návštěvě horské chaty hodit.


8) Pohyb po horách

Když už nevlastníte papírovou mapu dané lokality, nainstalujte si alespoň mapy do mobilu. K mobilnímu telefonu je ideální přibalit i powerbanku, protože se elektronika v zimě rychleji vybíjí. Mějte nastudované místní turistické značení a význam výstražných tabulí. Nepohybujte se mimo vyznačenou turistickou trasu.

reklama

V horách

9) Bezpečnost

Mějte s sebou zabalenou lékárničku, ve které by neměl chybět obvaz, náplast, dezinfekce, léky proti bolesti, ani pravidelně užívané léky. Uložte si kontakty na Horskou službu a na Zdravotní záchrannou službu. Osvěžte si zásady při poskytnutí první pomoci.


10) Nenoste zbytečnosti

Jednou ze zásad je sbalit jen to opravdu nejnutnější. Každý gram navíc je totiž znát a nosit s sebou zbytečnosti se proto nevyplatí. Tak výletu zdar!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru